Příroda v rukou byznysu: O změnách klimatu s dokumentem Naomi Klein

V úterý 15. června uspořádal kolektiv Libereds ve spolupráci se Školou alternativ promítání dokumentárního filmu Naomi Klein This Changes Everything, který se zaměřuje na globální ničení životního prostředí. Snímek uváděli zástupci Školy alternativ a iniciativy Limity jsme my, což je iniciativa zasazující se za ukončení „doby uhelné“.

Na promítání, jež se uskutečnilo v prostorech klubu Azyl, dorazily dvě desítky lidí, pro které bylo, jako již tradičně, připravené opravdu velmi chutné veganské občerstvení.

Struktura filmu je postavená na osobních příbězích lidí a komunit postižených neomaleným a bezskrupulním ničením životního prostředí v zájmu zisků. Z počátku to vypadá, že představený film příliš nevybočí ze zaběhnutého rytmu dokumentů s ekologickým apelem. Jako by člověk obecný tím, že se vydal na cestu vědy a tím se povýšil nad přirozený běh přírody, způsobil její záhubu.

Vidíme neskutečné ničení nesmírných ploch kanadských lesů, aby se mohla vytěžit ropa. Ta se zde nachází ve formě ropných písků, takže se plošně odlesňuje a krajina je programově likvidována. Nejedná se o drobné území. Zničení hrozí ploše tak velké, že by se do ní ČR vešla téměř dvakrát! Jak směšně male působí ve srovnání likvidace starého města Most. Je to smutné, ostudné a příběhy lidí, jež žijí na postiženém místě a těch kteří tam pracují, jsou silné. Sledujeme boj ostrakizovaných indiánů, kteří se marně snaží domoci svých práv. Nahlédneme i do života těch, kteří hnáni ekonomickou nutností pracují na destrukci své země a ústa jsou jim zalepována vyššími příjmy.

Stále však je argumentace vedena tak, jako by to bylo v lidské přirozenosti ničit svět kolem sebe, což je patrné ze srovnání filozofie indiánů, kteří tíhnou k zemi a k harmonii. Pokud by ve stejném duchu byl veden celý film, nevybočil by z řady. Naštěstí nám brzy autorka poskytne důkaz o tom, že celá struktura dokumentu vede odněkud někam a že pointu je nutno hledat někde jinde.

Obyčejní lidé zkrátka nechtějí ničit svět kolem sebe, nemají na tom zájem. Přirozeně, každý chce žít v prostředí, které je příjemné. Navíc změny klimatu a ničení životního prostředí, ač se zdánlivě odehrávají daleko od nás, se týkájí všech. Rostoucí počet přírodních katastrof a naprosto nevyzpytatelného počasí je jen jedním z projevů, před kterým se neschováme. Nejvíce postiženi jsou pochopitelně ti nejchudší.

Jakmile se kamera přesune z oblasti amerického kontinentu do Řecka, je plně ukázáno to, co jsme mohli tušit pod povrchem. Řecko je po krizi v troskách a velké koncerny se jen třesou, aby si mohly rozebrat bohatství jímž tato zem disponuje. Kartely chtějí místní ropu, drahé kovy a nerostné bohatství. Zde vidíme boj občanů proti korporacím a politikům, kteří servilně prodávají svou krajinu.

Není to tedy člověk obecný, který ve jménu vědy jde proti přírodě. Ten, kdo se neptá a chce ničit, je ekonomický systém, ve kterém žijeme. Je to kapitalismus, který chce maximalizovat zisk a je mu jedno, jak to udělá. Kapitalismus, který se naprosto utrhl ze řetězů a v rámci neoliberální doktríny bude vydělávat až do totálního zničení. To, že tento systém neumí zabrzdit, jsme viděli na rozpoutání ekonomické krize, kdy špičky finančníků vrstvily jeden kiks za druhým, až bublina praskla. Zde je to horší, zde se za sebou nechává zdevastovaná Země a narušené klima.

Pozitivem je, že se lidé nevzdávají a bojují. Bohužel bojují lokálně proti nadnárodním megakorporacím a většinou i vlastní politické reprezentaci, kterou korporace vesele korumpují. Jak je vidět na mnohých příkladech, lidé mohou vyhrát. Často ovšem jen tehdy, pokud jsou odhodláni neustoupit i za cenu nejvyšších obětí.

Jedinou šancí je organizovat se zdola. Zasazovat se o zlepšení života, být odvážný a nebát se síly kapitálu. Zároveň, jak zcela správně zaznělo na debatě po skončení dokumentu, je třeba postupovat koordinovaně s pracujícími. Naší ideou není žádné dostat se zpět na stromy. Žijeme v moderní průmyslové společnosti a její výdobytky nám vyhovují, není tedy řešením útěk mimo civilizaci, nebo zakonzervování se v ulitě. Naopak, naše snahy je nutné propojit s pracujícími, kteří to vezmou za své. Musíme předkládat takovou alternativu, aby sliby samotné práce, jež jsou často stejně velmi nadsazené, nestačily na umlčení snah o zamezení destrukce planety.

This Changes Everything je kvalitním intrem pro stejnojmennou knihu Naomi Klein, které se snad dočkáme i v českém překladu.

Zatím se koukněte na film. Stojí to za to.