Ve středu 24. října proběhl v Žitavě třetí ročník akčního dne Vielfalt ist unsere Stärke (Rozmanitost je naše síla) organizovaný spolkem Zittau ist Bunt (Žitava je pestrá).
Žitava (Zittau) je město s přibližně 26 tisíci obyvatel ležící v saské části Horní Lužice na trojmezí Německa, České republiky a Polska. Jeho název je odvozen ze slovanského slova „žito“, odkazující k někdejšímu intenzivnímu pěstování obilí. Žitava má dlouhou historii, území dnešního města bylo osídleno zřejmě již kolem roku 1000 v souvislosti s obchodní cestou vedoucí přes Žitavské hory do Čech. Odnepaměti se tedy v této oblasti potkávali lidé různých národností.
Nenávist vůči cizincům ani rasismus nejsou naší volbou.
Zittau ist Bunt.
O dobré mezinárodní vztahy usilují i organizátoři středeční akce, kteří na událost zvali jasným oznámením: „Už v letech 2015 a 2017 jsme v Zittau ukázali, že Sasko není v rukou pravičáků, rasistů a neonacistů. Nenávist vůči cizincům ani rasismus nejsou naší volbou. Případy jako SS-Festival (Schild & Schwert) v Ostritz, události v Chemnitz nebo pravičácké teroristické organizace jako NSU ukazují, jakou cestou se Sasko aktuálně vydává. Toto nebudeme mlčky snášet! … Pojďme společně vytvořit rozmanitý den.“
Akce byla organizována jak s ohledem na úspěch minulých dvou ročníků (o tom předchozím si můžete přečíst zde), tak na nežádoucí společenský posun doprava. Sasko má totiž v současnosti pověst spolkové země se silnými rasistickým resentimenty a rozsáhlými neonacistickými strukturami, které slouží jako opora pro krajně pravicové násilí v podobě žhářských útoků na ubytovny azylantů, napadání uprchlíků a politických odpůrců.
Středeční akční den byl rozmanitý jak co do podoby akcí, tak jednotlivých účastníků. Zapojili se mladí i starší lidé z Německa, Čech a Polska, stejně jako v Žitavě žijící Kurdové. Kromě demonstrace se uskutečnily i další akce. Od rána fungovala na náměstí Marktplatz informační mobilní místnost organizace Augen auf – Zivilcourage zeigen. V kanceláři Zelených probíhala výstava o nebezpečích společenského posunu doprava a rostoucí popularitě krajně pravicových stran pod názvem RECHTSaußen – MITTENdrin?.
Večer po demonstraci proběhlo posezení pod názvem Falafel und Tee v klubu Emil, kde kromě ochutnávky výborného falafelu bylo možné získat informace o kampani Rechts Rockt Nicht! a o festivalu Friedensfest, v rámci kterého se od čtvrtka do neděle 1.-4. 11. koná série akcí proti listopadovému pokračování neonacistického SS-festivalu v Ostritz (překlad výzvy proti SS-festivalu z dubna zde:). V klubu Emil se také promítal italský dokumentární film Iuventa o cestě mladých lidí ze skupiny Jugend Rettet, zachraňujících na lodi ve Středozemním moři lidské životy.
Samotná demonstrace začala v 18 hodin na náměstí Marktplatz přivítáním účastníků a účastnic. „Hájíme jiné Sasko, reprezentujeme otevřené a demokratické hodnoty a otevřenost ke světu. Takové Sasko bude žít v toleranci a rozmanitosti,“ řekl zástupce spolku Zittau ist bunt.
Po něm následoval projev zastupitele za stranu Die Linke (Levice). Ten mimo jiné připomněl, „že ve srovnání s městy jako Chemnitz, Dresden nebo Bautzen je zde zanedbatelné množství veřejných akcí nácků, rasistů a vystrašených naštvaných občanů. Zato je máme v našem okrese a v poslední době funguje také přímo v našem městě Zittau aktivní pravičácká scéna.“ Proto musíme odstraňovat nevědomost a bourat předsudky, které jsou živnou půdou pro strach a nenávist. Ocitoval také část známého projevu Martina Luthera Kinga: „Sním o tom, že mé čtyři malé děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle kvality charakteru.“
Pak se asi 200 lidí vydalo na pochod městem za doprovodu reprodukované hudby z dodávky, nad kterou se třepetala vlajka Antifaschistische Aktion. Před objektem vysoké školy Hochschule Zittau/Görlitz se pochod zastavil, aby si vyslechl projev zástupce studentů. Ten vyzdvihl možnosti studia bez hranic s čilou výměnou lidí různých národností a vysokou školu otevřenou ke světu. Nikoli však k neonacistům a k jejich akcím, jako je SS-festival v Ostritz, který za studentskou radu odmítl a podpořil středeční kreativní protest.
Poté řečník kolektivu Libereds pozdravil protestující, podpořil je v jejich úsilí a upozornil na důležitost mezinárodní spolupráce. Zároveň poukázal na potřebu překonání kapitalismu, který opakovaně produkuje stoupence krajně pravicových myšlenek, čehož jsme nyní svědky jak v Sasku, tak i v České republice.
Na demonstraci byly k vidění transparenty s rozmanitými hesly proti směřování společnosti doprava, proti rasismu a xenofobii, nad hlavami protestujících vlály prapory kurdských obranných jednotek YPG a YPJ, došlo také na skandování antifašistických hesel. Když se pochod vrátil zpět na Markplatz, proběhlo ještě nezbytné pózování s transparenty a skandování jména spolku Zittau ist Bunt.