Již v roce 1910 mezinárodní ženská konference Druhé internacionály schválila pravidelné pořádání mezinárodního dne žen. Dělnická a ženská emancipační hnutí si od té doby vymohla mnohé reformy v oblasti rovných práv. „Globální vzestup pravicového populismu však vrací čas zpět a pod bojovým pokřikem ‚anti-woke‘ ohrožuje vše, čeho jsme od 70. let 20. století dosáhli v oblasti rovnosti a pozitivních opatření pro ženy, lidi odlišné barvy pleti a LGBTQ+ osoby,“ píše Rebecca Anderson v článku, jehož překlad zveřejňujeme k 115. výročí MDŽ.
Druhé Trumpovo funkční období ukazuje, že progresivní změny, které se zdály být nezvratné, lze zvrátit, někdy i pouhým škrtnutím fixem Sharpie.
Kumulace práv žen a dalších utlačovaných skupin je vždy prezentována jako pomalý, ale vytrvalý pochod od volebního práva k rovnému odměňování, přístupu k potratům a manželství osob stejného pohlaví atd. Když se hovoří o rozdílech v odměňování žen a mužů, uvádí se odhad, kolik let ještě bude trvat, než se zcela vyrovnají.
Globální vzestup pravicového populismu však vrací čas zpět a pod bojovým pokřikem „anti-woke“ ohrožuje vše, čeho jsme od 70. let 20. století dosáhli v oblasti rovnosti a pozitivních opatření pro ženy, lidi odlišné barvy pleti a LGBTQ+ osoby. Pokud uspěje, mohou miliony lidí přijít o zaměstnání nebo být nuceny vrátit se do ústraní.
Trump 2.0
Trump hned první den v úřadu vydal exekutivní příkaz, který si klade za cíl vymýtit z vlády rozmanitost, rovnost a inkluzi (DEI). Federálním zaměstnancům nařídil, aby nahlásili všechny programy související s DEI, zrušili vládní webové stránky a účty na sociálních sítích související s DEI a všechny zaměstnance úřadů DEI poslal na dovolenou. Ve federální vládě jsou zaměstnány tři miliony pracujících a tato iniciativa se nedotkne pouze těch, kteří jsou přímo zaměstnáni programy DEI, ale všech, kteří z nich mají prospěch.
Tentýž exekutivní příkaz rovněž zakázal federálním dodavatelům používat „diskriminační“ politiky a iniciativy DEI. Společnosti, u nichž bylo zjištěno porušení, by mohly čelit vysokým finančním sankcím. Jeden z pěti amerických pracujících je zaměstnán u federálního dodavatele a i tito pracující se setkávají s odstraněním ochranných opatření proti diskriminaci na pracovišti.
Fatima Goss Graves, generální ředitelka a prezidentka organizace National Women’s Law Center, k tomu uvedla: „Za méně než 48 hodin v úřadu prezident Donald Trump porušil svůj slib, že bude zastáncem pracujících, a zrušil základní ochranu rovných příležitostí na pracovišti, která je v platnosti již 60 let.“
Druhé nařízení se zaměřilo na přístup k potratům a zrušilo federální financování všech organizací, u nichž se zjistí, že „financují nebo podporují volitelné potraty.“ Toto opatření se týká charitativních organizací po celém světě, které poskytují antikoncepci, potraty a další zdravotní péči. Studie Národní akademie věd z roku 2022 odhaduje, že Trumpova protipotratová omezení zahraniční pomoci vedla během čtyř let jeho první vlády ke 108 000 úmrtím žen a dětí v chudých zemích.
Zdvojnásobením tohoto mezinárodního útoku na přístup k reprodukční zdravotní péči se USA znovu přihlásily k Ženevské deklaraci konsensu, iniciativě z Trumpova prvního funkčního období, která protestuje proti myšlence, že ženy mají právo na potrat.
Exekutivní nařízení rovněž zrušilo Bidenovo rozhodnutí, které zařadilo potraty do kategorie „zdravotní péče“ a umožnilo proplácení cestovních nákladů na volitelné potraty z programu Medicaid. Tyto změny ještě více ztíží ženám cestování do jiného státu za účelem přístupu k interrupci.
Samotný příkaz oslavuje Trumpovu roli při zrušení historického rozhodnutí ve věci potratů Roe v. Wade slovy: „Poprvé po téměř padesáti letech prezident Trump vrátil otázku života do hlasování lidu v rámci Států.“
Od roku 2022, kdy Nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe v. Wade, zavedlo 41 států přísnější omezení potratů; 12 států potraty zcela zakázalo.
Trumpovi protipotratoví příznivci na něj tlačí, aby šel v omezování reprodukčních práv ještě dál, a to federálním zákazem potratů vztahujícím se na všech 50 států a omezením přístupu k potratovým tabletám, které jsou předepisovány prostřednictvím telemedicíny a zasílány pacientkám, což je pro ženy v konzervativnějších státech záchranným lanem.
Pravicová reakce
Trumpovy útoky na ženy, menšiny a LGBTQ+ osoby odrážejí útoky pravicově populistických vlád po celém světě. V Maďarsku Viktor Orbán již více než deset let využívá transfobii a homofobii k tomu, aby se udržel u moci a zároveň prosazoval konzervativní rodinné hodnoty. Vedle prosazování „tradiční“ role žen s daňovými úlevami pro ty, které porodí čtyři a více dětí, zrušil právní uznání transgender osob a zrušil genderová studia na akademické půdě.
Javier Milei z Argentiny umetl cestu, po které nyní kráčí Musk a Trump, když symbolicky mával motorovou pilou na úsporná opatření, slíbil provést ekonomickou „léčbu šokem“ pomocí snížení veřejných výdajů, zrušení celých ministerstev, prodeje státních podniků a zrušení centrální banky. Milei na pravicovém shromáždění v New Yorku předal motorovou pilu Muskovi, který se s ní s potěšením oháněl.
Milei seškrtal financování programů na podporu přeživších domácího násilí, zrušil ministerstvo pro ženy, gender a rozmanitost a Národní institut proti diskriminaci, xenofobii a rasismu. Ve vládních dokumentech zakázal genderově inkluzivní jazyk.
Argentinský prezident loni prohlásil, že „jediné, čeho tato radikální feministická agenda dosáhla, jsou větší zásahy státu, které brání ekonomickému procesu,“ a potraty označil za „zcela vražednou agendu“, což vyvolalo obavy, že jeho vláda předloží legislativu omezující reprodukční práva žen.
Vzhledem k tomu, že v Británii má strana Reform v průzkumech 24 %, nacionalistická AfD se stala druhou největší stranou v Německu a Národní sjednocení již tuto pozici obsadilo ve Francii, zvedá se vlna populistické reakce.
Tyto strany vybičovávají rasismus, sexismus a nenávist vůči LGBTQ+, aby ospravedlnily neoliberální hospodářskou politiku a rostoucí autoritářství nebo od nich odvrátily pozornost. Snaží se přesvědčit heterosexuální muže, že pokud nemohou získat dobré zaměstnání, je to kvůli jejich diskriminaci „feministickými zákony“, a stejně tak bílé muže, že legislativa o rovnosti černochů a Asiatů je důvodem, proč nemohou získat dobré místo. Trump a Musk tvrdí, že nekvalitní a nekompetentní kandidáti jsou prosazováni před „nejlepšími“.
Zastupují sekce svých národních buržoazií, které požadují radikální a potenciálně nepopulární opatření ke zvýšení ziskovosti a posílení národního hospodářství tváří v tvář stagnujícímu hospodářskému růstu a turbulentním globálním trhům. Jejich řešením je snížit veřejné výdaje, zrušit redistribuční daňová opatření a rozšířit svůj podíl na světových trzích prostřednictvím ekonomické nadvlády nad ostatními zeměmi pomocí cel, hrozeb nebo dokonce vojenských akcí.
Až se budou prodlužovat čekací lhůty v nemocnicích, poroste inflace a nezaměstnanost a bude upadat vzdělávací systém… budou z toho vinit migranty. A budou prosazovat konzervativní rodinné hodnoty, aby přenesli odpovědnost za sociální záchrannou síť ze státu na nukleární rodinu, jejíž břemeno dopadne na ženy.
Ženy z dělnické třídy
Nukleární rodina má pro kapitalismus zásadní význam, protože v ní jsou vychovávány děti a je pečováno o osoby příliš staré, nemocné nebo postižené na to, aby mohly pracovat. Pokud by rodina tuto funkci neplnila, očekávalo by se, že ji bude plnit stát. V bohatších zemích si dělnická a ženská osvobozenecká hnutí v průběhu dekád vymohla reformy, které část této odpovědnosti přenesly na stát, například poukázky na péči o děti a sociální péči o dospělé.
Současně s tím se postoje k ženám zpochybňovaly a měnily, sexistické představy o tom, že domácí sféra je „přirozenou“ odpovědností ženy, byly odsunuty na vedlejší kolej, i když nikdy nezmizely.
Omezení ústředního postavení nukleární rodiny v ekonomickém životě také otevřelo další možnosti, jak zpochybnit úzké, konzervativní pojetí genderu a sexuality. LGBT lidé vybojovali právo na manželství osob stejného pohlaví, uznání genderu a odrazili homofobii a transfobii.
Proti těm, kteří se snaží vrátit čas, poslat LGBTQ+ lidi zpět do ústraní a ženy do kuchyně, se musíme organizovat na odpor a přinést s sebou kolektivní sílu dělnického a odborového hnutí.
Dělnická třída se může bránit škrtům ve veřejných službách, rostoucí nezaměstnanosti a inflaci pouze tehdy, pokud se postavíme rozdělující ideologii populistů. A na rozdíl od feministických hnutí minulosti, která se tak často zastavila poté, co vybojovala práva pro ženy z vyšších nebo středních vrstev, potřebujeme hnutí žen z dělnické třídy, která bojují nejen za obnovení toho, co jsme již ztratily, ale i za další kroky.
To znamená antikapitalistický boj proti systému postavenému na vykořisťování obrovského množství žen, které pracují ve výrobě a službách po celém světě. Bojem proti mizogynní anti-woke a anti-DEI ideologii musíme pokračovat v zápasu za osvobození žen, což je cíl neoddělitelný od socialismu a dělnické moci.
Z anglického originálu Women and the rising tide of reaction zveřejněného na webu League for the Fifth International přeložil kolektiv Libereds.