Zveřejňujeme překlad sympatické výzvy Platformy za transnacionální sociální stávku (TSS), k jejímuž protiválečnému prohlášení jsme se již dříve přihlásili, k tomu, aby „pracující, muži a ženy, LGBTQI+ lidé, migranti, aktivisté za klimatickou spravedlnost, odboráři a studenti“ spojili své síly na víkendovém setkání proti válce a klimatické krizi.
Chceme víc: Stávku proti válce a klimatické krizi! Setkání TSS ve Frankfurtu 10.-12. 2. 2023
Místo konání: Studentský dům Goetheho univerzity, Mertonstrasse 26, 60325, Frankfurt nad Mohanem
Válka na Ukrajině otevřela celosvětově novou situaci, dlouhodobou fázi, kdy se násilně mění mocenské vztahy mezi státy i uvnitř společnosti. Válka, militarizace a nacionalismus se stanou normou, zatímco ekonomická soutěž a politika založená na zisku nadále podněcují další napětí a všeobecnou krizi společenské reprodukce.
Pracující, muži a ženy, LGBTQI+ lidé, migranti, aktivisté za klimatickou spravedlnost, odboráři a studenti musí spojit své síly, aby čelili této chmurné realitě a postavili se jejím důsledkům: je na nás, abychom rozhodli o jiné budoucnosti. Musíme bojovat proti další vojenské eskalaci, rozšiřování války a normalizaci současného systému vykořisťování, degradace životního prostředí a patriarchálního násilí. Odmítáme být pěšáky ve válce, která má dopady na celý svět pod jadernou hrozbou. Chceme víc než perspektivu války a klimatické katastrofy. Chceme víc, než být rekrutováni státy nebo zaměstnavateli v zájmu národa, „evropských hodnot“ nebo HDP. Chceme víc, než pracovat a vydělávat si holé minimum na přežití. Chceme víc než rasistickou nenávist a institucionální diskriminaci. Chceme víc patriarchální vládu a násilí. Chceme víc než boj o vlastní reprodukci. Chceme víc než lokální a malá vítězství.
Nechceme podněcovat zbytečné debaty o tom, co je závažnější, jestli válka a již existující krize týkající se klimatu, pandemie nebo životní náklady. Stačí konstatovat, že válka na Ukrajině má dopad na všechny tyto oblasti a mění možnosti našich bojů. Válka zasahuje do takzvané „krize životních nákladů“, která souvisí s „energetickou krizí“ a klimatickými boji v kontextu „zelené transformace“, která byla masivně ovlivněna ekonomickou militarizací a nacionalistickými zájmy, jimž se všechny státy a Evropská unie přizpůsobují. Z feministických bojů jsme se naučili nahlížet na tuto složitost podmínek z úhlu sociální reprodukce. Krize sociální reprodukce, k jejímuž vyvolání přispěly samy ženy svým odmítáním patriarchálního násilí, udeřila různým tempem a intenzitou, ale její důsledky dopadají na nás všechny.
Stejně tak nechceme podněcovat debatu o tom, co je důležitější, zda lokální, národní nebo nadnárodní rozměr bojů, zda teritoria nebo internacionalismus. Stačí si všimnout, jak oddělené uvažování na různých úrovních de facto omezuje naši schopnost vítězit. Společnost, v níž žijeme, je v každém bodě poznamenána nadnárodní dynamikou, která utváří možnosti, zatímco globální procesy nacházejí na každém místě jiné podmínky. Nemůžeme přehlédnout, že miliony lidí se stěhují po celém světě, aby hledali lepší život a odmítli osud, který jim vnucuje stát, zaměstnavatelé, rodina. I když se nestěhujeme, nadnárodní realita ovlivňuje místo, kde se nacházíme. To, co potřebujeme, je odmítnout reakcionářské a nacionalistické představy a napříč odlišnostmi se propojit do společné posilující perspektivy, abychom dosáhli jiné budoucnosti.
Po několika transnacionálních setkáních (Poznaň, Paříž, Berlín, Lublaň, Stockholm, Londýn, Tbilisi) jsme se loni v září sešli v bulharské Sofii. Uvědomujeme si, že střední a východní Evropa je nejen zásobárnou levné produktivní a reproduktivní pracovní síly, místem experimentů autoritářské a patriarchální politiky a průmyslové restrukturalizace, ale také jádrem desetileté krize sociální reprodukce. Na příkladu východní Evropy můžeme jasněji vidět proměnu EU a její nadnárodní rozměr. Na setkání ve Frankfurtu usilujeme o propojení této zkušenosti s boji v tzv. finančním centru EU a chceme rozvinout schopnosti bojů proti nacionalistickému, rasistickému, mzdovému a sexistickému rozdělení, spojující dění uvnitř Evropy s nadnárodním rozměrem.
Probíhá mnoho bojů. Jmenujme jen několik z nich: Stálé shromáždění proti válce a mobilizace ke „stávce proti válce“ zahájené 1. května, za transnacionální politiku míru; kampaň Don‘t Pay ve Velké Británii, která se rozšířila i do dalších zemí, rozsáhlý vznik iniciativ zdola organizujících se proti rostoucím životním nákladům, stávky v Amazonu za vyšší mzdy, stávky v dopravě a energetice ve Francii, sbližování bojů v Itálii, demonstrace za mír a klimatickou spravedlnost, feministické vzpoury v Rusku a stávky proti násilí ze strany mužů, rozsáhlé přesuny lidí, včetně uprchlíků, hlavně žen, z Ukrajiny, lidé v Rusku opouštějící Putinův režim a prchající před částečnou mobilizací a pokračující pohyb migrantů směrem k hranicím EU a přes ně, vzpoura v Íránu ve jménu svobody žen. Chceme tyto různé formy stávek a odporu propojit v hnutí za jinou budoucnost. Musíme se naučit stávkovat společně. Chceme bojovat za mír, který není pouhým návratem k normalitě tvořené vykořisťováním, rasismem a patriarchátem.
Nic není snadné, ale víme, že nejsme sami. S podporou Intervencionistické levice zveme každého, kdo chce víc, aby se k nám připojil na transnacionálním setkání proti válce ve Frankfurtu od 10. do 12. února, na čas bojů.
Informace o registraci a financování budou zveřejněny velmi brzy!
Registrace a program
Přehled
Cíle:
- Přečtěte si výzvu „Chceme víc: Stávku proti válce a klimatické krizi“
- Naším cílem je spojit účastníky z různých kolektivů, dělnických odborů, klimatických hnutí a migranty.
- Chceme rozvíjet naše chápání současné situace – v celé její složitosti a rozporuplnosti tím, že poskytneme prostor pro výměnu a zkoumání.
- Sejdeme se, abychom zpochybnili naše předpoklady, zamysleli se nad účinností našich bojů a vytvořili nová spojenectví a náhledy, abychom mohli čelit výzvám.
Pátek
17:00-18:00 Přivítání, představení Platformy TSS a struktury setkání (@Festsaal)
Společně s místními příznivci z řad Intervencionistické levice představíme setkání, strukturu, cíle a záměry těchto tří dnů. Vysvětlíme ale také, jak jsme se k tomu dostali a proč jsme se rozhodli toto setkání svolat.
18:00-20:00 Boj proti politice války, za transnacionální politiku míru (@Festsaal)
V souvislosti s Putinovou agresí na Ukrajině založila TSS Stálé shromáždění proti válce, aby zaujala transnacionální postoj proti válce. Ve válce identifikovala nejen smrt a destrukci na Ukrajině, ale i probíhající globální přeskupení včetně otevřených hrozeb jaderné eskalace, které podkopává naši společnou budoucnost. V této složité době, poznamenané napětím, obavami a roztržkami. PAAW poskytla zásadní prostor pro sbližování a neodvracení se od této válečné reality a jejích dopadů. Byla prostorem, kde si lze znovu představit, co je dnes potřeba k vybudování protiválečné iniciativy. Na tomto shromáždění chceme diskutovat o tom, jak to, co definujeme jako probíhající válku třetího světa, ovlivňuje naše životní a pracovní podmínky a vyžaduje, abychom přehodnotili způsob, jakým bojujeme. Zatímco se zdá, že válka se stala novou normalitou, její materiální dopady se šíří daleko za ukrajinské hranice – nejviditelnější jsou masová hnutí, inflace a ceny potravin a energií.
Ve stínu této války všude bují přezbrojování, narůstají vojenské agrese a ozbrojené napětí, což podněcuje válku v dalších oblastech, například v Kurdistánu. K důsledkům války patří i širší militarizace hospodářské politiky a pracovního práva, prohlubování patriarchálního násilí, legitimizace institucionálního rasismu a zhoršování klimatické krize. Budeme diskutovat o tom, jak se vyrovnat s obtížemi při budování protiválečného hnutí v nadnárodním měřítku. Hnutí, které přesahuje pouhý postoj k agresi na Ukrajině a přesahuje geopolitické fronty. Chceme vybudovat odlišnou politickou cestu k transnacionální politice míru.
Spolu se subjekty zasaženými válkou a jejími materiálními dopady, proti nacionalismům a státní politice, je transnacionální politika míru tím, co vytváří základy pro současné a budoucí boje. Manifest transnacionální politiky míru, který PAAW vydala po měsících setkání a diskusí, nám v této diskusi poslouží jako vodítko a pomůže nám nahlédnout za současný stav.
20:00: Večeře a uvítací nápoje (@Festsaal)
Sobota
08:30-09:45 Snídaně (@Café Koz)
10:00-12:00 ZKOUMÁNÍ SOUČASNOSTI, ČÁST I
Konec měsíce, konec světa – stejný boj
S prohlubující se klimatickou krizí požadují ekologická hnutí řešení a radikální změnu struktury a geografie uhlíkové ekonomiky. Pokusy o spojenectví a koalice s pracujícími a odbory se uskutečňují pod heslem „Konec měsíce, konec světa: Stejný boj“. Víme, že problém, s nímž se potýkáme, je složitější, než spojit se jako pracující a ekologové. Víme také, že „konec měsíce“ znamená různé věci v realitě rozdílných pracovních podmínek a výše mezd, kde se prekarizace, neformální práce a nezaměstnanost dotýkají rozdílných podmínek určovaných pohlavím, genderem, rasou a migračním statusem. V této části se chceme zabývat těmito různými rozměry třídního boje za klima, na které dojde v paralelních momentech kolektivní diskuse. Účastníci budou požádáni, aby přispěli a pokusili se kolektivně zpracovat ústřední otázku/záležitost.
- Výměny a zkušenosti klimatického(-ých) hnutí: Od lobbování přes klimatické kempy až po blokády – jaký účinek mají klimatická hnutí – co dělají dobře a co špatně? (@Festsaal)
- Uhlíková neutralita (NetZero) a zelená transformace – nové cykly kapitalistické akumulace: Jak rozumíme postupu států a kapitálu v souvislosti s COP26/27, prohlášením o uhlíkové neutralitě do roku 2050 a úloze evropské zelené transformace (@K1)
- Pracující za klima a proti klimatu: Analýza současného napětí, které se projevuje kolem míst výroby, průmyslu fosilních paliv, nových pravicových formací/autoritářství, konspirací a spravedlivého přechodu (@K4)
12:00-14:00 Obědová přestávka (@Café Koz)
14:00-16:00 ZKOUMÁNÍ SOUČASNOSTI, ČÁST II
Výrazná sociální reprodukce
V této části se chceme zabývat boji v oblasti sociální reprodukce, vedenými ženami, LGBTQ lidmi, migranty, pracujícími proti patriarchálnímu násilí, rasismu a vykořisťování, přičemž uznáváme ústřední postavení střední a východní Evropy v těchto bojích. Účastníci budou požádáni, aby přispěli a pokusili se kolektivně zpracovat ústřední otázku/záležitost v paralelních momentech diskuse.
- Vzedmutí vlny: propojení feministických a základních bojů: Jaké jsou dnes podmínky pro feministickou stávku? Jak se zapojit do nastupujících transnacionálních mobilizací jako 8. března (@Festsaal)
- Migrace jako sociální hnutí: Jak bojovat za svobodu pohybu a proti institucionálnímu rasismu v Evropě i mimo ní? (@K4)
16:00-16:45 Přestávka na kávu (@Café Koz)
17:00-19:00 PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ (@Festsaal)
STÁVKA JAKO PÁKA: Budování moci v době války a klimatické krize
Válka na Ukrajině v rámci nadcházející klimatické krize a po třech letech pandemie radikálně změnila podmínky, ve kterých žijeme, pracujeme a bojujeme, a jasně ukazuje, že lokální plán iniciativy je nedostatečný. Na tomto plenárním zasedání chceme diskutovat o síle a limitech probíhajících bojů a vznést otázku: Jak můžeme budovat moc v době války a klimatické krize?
Budeme diskutovat o různých zkušenostech ze stávek, které se podepsaly na této době, a zamyslíme se nad jejich silnými a slabými stránkami. Stávky zaměstnanců svolávané odbory probíhají na různých místech. Ale zatímco poskytují páku pro zúčastněné pracující, často pozorujeme velmi špatné nebo žádné spojení mezi různými pracovními kategoriemi a poměry. Mezitím se rozšířilo použití slova stávka, jak dokazují zkušenosti se stávkami migrantů, s transnacionálním rozšířením feministických a klimatických stávek a v poslední době i se stávkou účtů proti rostoucím životním nákladům.
Stávka se potvrdila jako nejsilnější a nejvýmluvnější forma boje: z představy stávky jako jedné taktiky používané konkrétními organizacemi se stávka stala nástrojem mobilizace a organizace v rámci boje. Od pojetí jednorozměrného boje v rámci pracovišť se orientací na sociální reprodukci rozšířil dosah toho, co dnes může stávka znamenat. Toto plenární zasedání shrne diskuse celého dne a pokusí se poukázat na možnost transnacionální sociální stávky jako procesu budování moci v době války a klimatické krize. Protože chceme víc.
Od 19:30 Večeře a večerní bar (@Café Koz)
Neděle
09:30-10:15 Snídaně (@Café Koz)
10:30-13:30 ZÁVĚREČNÉ PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ (@Festsaal)
Perspektivy nových transnacionálních hnutí
Na tomto závěrečném plenárním zasedání popíšeme a shrneme diskuse, které proběhly v předchozích dnech, a vypracujeme další kroky ve třech hlavních osách:
- Stávka proti válce a klimatické krizi, budování transnacionální politiky míru: strategie a společné cíle pro lepší budoucnost
- Od místního k transnacionálnímu a zpět: sdílená slova, společné nástroje
- Posilování politické infrastruktury: jak se připojit k Platformě TSS?
Z anglického textu We Want More: Strike the War and the Climate Crisis! TSS Meeting in Frankfurt 10-12/02/2023 zveřejněného na webu Transnational Social Strike Platform přeložil kolektiv Libereds.