Argentina: Mileiova šoková terapie na steroidech

Novým prezidentem Argentiny se stal bývalý učitel tantry, krajně pravicový „libertarián“ Javier Milei. Symbolem jeho volební kampaně se stala motorová pila, jíž slíbil „seříznout“ údajně přebujelý veřejný sektor. Extrémní zastánce volného trhu, někdy označovaný za anarchokapitalistu, prezentuje ořezání státních a sociálních výdajů jako „jediné řešení“. Milei, pro své charakteristické rozcuchané vlasy přezdívaný El Loco (Šílenec), přišel s opravdu šílenými nápady – zavést trh s lidskými orgány, zakázat interrupce, výrazně uvolnit pravidla pro držení zbraní, plně nahradit místní měnu dolarem, zrušit centrální banku, nahradit veřejné školství systémem voucherů a zrušit povinnou základní školní docházku. Klimatická změna je podle něj „socialistická lež“, sexuální výchovu označil za spiknutí s cílem zničit rodinu. Ve svém inauguračním projevu s radostí oznámil razantní škrty prezentované jako nové řešení problémů země. Zveřejňujeme překlad příspěvku vyvracejícího Mileiova neoliberální tvrzení, která jsou stejně falešná jako jeho dřívější tantrické rituály.


Milei: „Všechny šokové programy s výjimkou programu z roku 1959 byly úspěšné.“

Každý program šokové terapie fungoval? Ten člověk lže! První neoliberální šokovou terapii v Argentině provedla vojenská diktatura na konci 70. let, která vše zprivatizovala a ukončila kontrolu cen a směnných kurzů. Velmi podobné Mileiovi. Jaký byl výsledek? Během pěti let se státní dluh ztrojnásobil, došlo k masivnímu odlivu kapitálu, chudoba vzrostla o 18 %, kupní síla klesla o 17 % a 20 000 podniků zkrachovalo. A co hyperneoliberální politika z roku 2001, která skončila tím, že stát zmrazil bankomaty, aby lidé nevybrali veškerou svou hotovost? Ve skutečnosti to skončilo masovým povstáním známým jako El Corralito, které si vyžádalo 39 mrtvých protestujících. Nebo co třeba jen poslední období ekonomické šokové terapie bývalého prezidenta Macriho? Ta přivedla současnou Argentinu do její současné dluhové a inflační noční můry. Jak to říkal Einstein, ach ano: definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. Jen tak na okraj.

Milei: „Pro postupnou realizaci je zapotřebí financování. A bohužel vám musím znovu říct, že na to nejsou peníze.“

Bohužel všichni ti lidé, kteří volili Mileie a jásají nad nadcházejícími úspornými opatřeními, si nejspíš myslí, že budou chráněni a že to odnesou jen nezaměstnaní, handicapovaní a zranitelní. Koho zajímají ostatní lidé, že? No, brzy se probudí a ucítí vůni slaniny, až se začnou rozpadat dobré silnice, po kterých tak rádi jezdí svými pěknými auty, začne se hroutit systém všeobecné zdravotní péče, z něhož těží, spolu se školami a celou řadou dalších základních potřeb. Mileiovým prvním činem v úřadu bylo snížení počtu ministerstev z 18 na 8, takže to je to, co nás čeká.

Milei: „Závěr je, že neexistuje žádná alternativa ke škrtům a žádná alternativa k šokové terapii.“

Dovolte mi, abych vám to přeložil. Milei říká argentinským pracujícím, že všechny daně, které platili, všechny peníze, které odváděli na důchody a sociální zabezpečení, jsou pryč. Nejenže byli okradeni, ale budou muset i nadále splácet státní dluh tím, že přijdou o ještě více veřejných služeb, které také zaplatili. Milei je viní z krize a nutí je za to zaplatit. Samozřejmě, že to dělá, neříká jim, že skutečným důvodem, proč jsou v této situaci, jsou politické přístupy, jako je ten, který navrhuje. Počkat, ne, je v tom rozdíl. To, co navrhuje, je neoliberalismus minulosti, ale na steroidech.


Z anglického originálu „Milei’s shock therapy on steroids“ zveřejněného na Mastodon profilu red.: revolutionary educational documentaries přeložil kolektiv Libereds.

 

Kam dál?

  • Článek Tomáše Trněného „Masakr motorovou pilou. Argentinu čeká s Mileiem nová politická realita“ na webu A2larm