Braňme rozmanitost, Klinika zůstane!

V neděli 9. dubna se konala další z řady akcí na podporu Autonomního sociálního centra Klinika. Pod heslem Neničte Kliniku, neničte město! se na náměstí Míru sešlo několik set lidí.

Zazněly projevy jak zástupců kolektivů, které na Klinice operují, např. sdružení rodičů MamaTata, tak několika známých osobností veřejného života. Za Kliniku se opět postavil novinář a dlouholetý zástupce české autentické levice Petr Uhl, historik Michal Pullman, či historička umění Milena Bartlová. Demonstraci podpořil i klimatický blok aktivistů Limity jsme my, či Anarchistický černý kříž. Ten dal prostřednictvím telefonu možnost alespoň na dálku se zúčastnit i Igorovi Ševcovovi, který má tříletý zákaz návštěvy anarchistických akcí.

„Od začátku existence centra Klinika jsme na jeho provoz nic od státu nechtěli, jen, aby Kliniku nechal dýchat. Sami se o dům vlastními silami staráme. Umělkyně a přednášející na Klinice vystupují zadarmo. Spousty lidí se podílejí na chodu domu sami od sebe ve svém volném čase. Státní úřady jedině hází Klinice klacky pod nohy a snaží se o její zničení,“ zahájila demonstraci na pražském náměstí Míru Jana Bednářová z Autonomního centra Klinika.

Po projevech se průvod vydal na pochod na Těšnov. Počet účastníků demonstrace se postupně rozrostl až na tisíc. Trasa měla dvě zastávky. První byla u domu, který patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ve Washingtonově ulici, tedy v samém centru Prahy, aktivisté vyvěsili na léta chátrající dům transparent „Stát mě nechává prázdným“. Chtěli tak upozornit na to, že by Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) mohla ke svému záměru vybudovat kancelářské prostory, využít tento objekt. SŽDC však záměrně s tímto plánem míří na objekt Kliniky.

Další zastávka se konala před samotným centrem SŽDC. Tento další, účelově nastrčený zájemce o Kliniku, se stal nástrojem snahy státní moci zničit projekt Autonomního sociálního centra. „Převod budovy na SŽDC je čistě účelový. Podle našich informací SŽDC o budovu požádala po uplynutí termínu a převod neproběhl podle předpisů a vyhlášek, které si stát osobuje vymáhat. SŽDC chce údajně na Kliniku přesídlit úředníky, kteří nyní sídlí na Florenci. Když přitom SŽDC o budovu žádalo, chtělo tam zřídit zdravotnické zařízení. Teprve po měsíci se rozhodlo, že by tam mohli sídlit geodeti. Argumentují tím, že prostory, kde teď sídlí, jsou moc malé. Když jsme po tom pátrali, zjistili jsme, že budova Kliniky je velká zhruba stejně. Spor o Kliniku ale není sporem o vyhlášky, nýbrž sporem o to, v jaké společnosti chceme žít,“ upozornili aktivisté.

Po této poslední zastávce se průvod vydal do svého cíle. Byl relativně velký, hlasitý a barevný. Doprovázel ho klinikářský Samba band, dva sound systémy, klimatický blok, antifašisté, Mladí zelení, feministky, squatteři ze zaniklých projektů, socialisté, rodiny s dětmi. Demonstrace konečně připomínala akce z těch oblastí Evropy, které mají vyspělé hnutí. Po cestě jsem zaznamenal jen dva incidenty s tzv. slušnými Čechy. Jeden si točil účastníky akce, druhý cosi pořvával. Oba byli náležitě vykázáni. Mohli děkovat za policejní přítomnost, která byla, jako obvykle, dost početná.

V létě hrozí Klinice vyklizení. Tato akce jasně dokázala, že má širokou podporu mezi občanskou společností. Proto nebude mít stát zničení Kliniky vůbec lehké. Je však nutné, postavit se za Autonomní sociální centrum Klinika, jak při dalších podpůrných akcích, tak při pokusech o její vyklizení.