MDŽ 2018: Svátek boje za ženská práva

Minulý rok jsme oslavili stoleté výročí demonstrace stávkujících petrohradských žen za „Chléb a mír“, požadujících ukončení první světové války, vypořádání se s nedostatkem jídla a konec carismu. V březnu 2018 uplyne 110 let od masových protestů žen za svá politická a ekonomická práva. Americké šičky vstoupily v roce 1908 do stávky za kratší pracovní dobu, zrovnoprávnění mezd a volební právo pro ženy. Do newyorských ulic jich tehdy vyšlo několik tisíc. O dva roky později, v roce 1910, schválila mezinárodní ženská konference Druhé internacionály pořádání mezinárodního dne žen, tehdy ještě bez určení pevného data. Po první světové válce se jako MDŽ ustálil 8. březen.

[English version below]

Dnes tady sice ženy nemusí demonstrovat za chléb a volební právo, nicméně stále nemají rovnocenné postavení s muži. Podle Eurostatu jsou rozdíly v příjmech českých mužů a žen druhé největší v EU, téměř 23 %. Ženy jsou stále tlačeny do kulturně podmíněných genderových rolí „přirozených“ hospodyní a pečovatelek, zatímco muži jsou považováni za živitele rodiny. To je důvodem, proč ženy v Česku tráví neplacenou domácí prací v průměru 22 a muži jen 7 hodin týdně.

Mnoho žen se po mateřské potýká s návratem do svého dřívějšího zaměstnání a více je ohrožuje nezaměstnanost. Jsou to právě ženy, kdo častěji vykonává nekvalifikované práce na základě prekérních smluv a kdo je více ovlivněn výší minimální mzdy. Navzdory tomu, že ženy průměrně dosahují vyššího vzdělání, dostávají méně příležitostí uplatnit se na pozicích, pro něž mají schopnosti a kvalifikaci. Na stejných pozicích s muži jsou hůře odměňovány. Např. nastupující učitelky berou průměrně o 2 000 korun méně než nastupující učitelé. Ženy pobírají také o 18 % nižší důchody. Chudobou je ohroženo 8 % mužů, ale 11 % žen a s nimi i 15 % dětí.

Z průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva vyplývá, že každá třetí dívka či žena na sobě zažila fyzické, sexuální či psychologické násilí. Známým faktem také je, že v naprosté většině (95 %) případů jsou obětí domácího násilí ženy. Přitom v partnerských vztazích s vyrovnanými příjmy dochází k násilí méně častěji a žena má v takových vztazích rovnocennější postavení.

Zrovnoprávnění žen se ale neuskuteční jen narovnáním příjmových rozdílů, kterým se kapitál i tak zuby nehty brání. Zapotřebí je obrat ve vnímání genderových rolí i změna postavení žen ve společnosti tak, aby měly rovné příležitosti s muži v zaměstnání, politice, rodině a ve veřejném životě jako takovém.

Boj za ženská práva je neodmyslitelně spjat s antikapitalistickými myšlenkami a s bojem za práva pracujících. I dnes to jsou pracující ženy, ať už jde o pošťačky, zdravotní sestry, sociální pracovnice, pedagožky, pokladní v supermarketech nebo dělnice v novodobých robotárnách, kdo je společensky upozaděn a jejichž hlas není dostatečně slyšet. My bychom tento hlas chtěli pozvednout.

Proto si připomínáme Mezinárodní den žen. Bojovnice za ženská práva nesmí být zapomenuty! Zároveň však poukazujeme na skutečnost, že ženy stále nemají rovnoprávné postavení ve společnosti. Množící se informace o sexuálním násilí na ženách ve filmovém a hudebním průmyslu, vycházejícím z mocenských pozic těchto násilníků, jsou jen jedním z příkladů.

Je zřejmé, že boj za ženská práva nekončí liberálními frázemi o demokracii. Většina žen totiž nemá to privilegium působit v pozici top manažerek nebo vrcholových političek a má mnohem blíže ke svým neprivilegovaným mužským kolegům. Ženská emancipace je v zájmu většiny populace, nejen žen, ale i mužů. Jedině společně, jako rovnoprávní členové společnosti, totiž můžeme porazit utlačovatelské tendence kapitalismu – systému, který tyto tendence opakovaně uvádí v život.

Ať žije Mezinárodní den žen – svátek boje za ženská práva!

Protože bychom chtěli aktivně přispět k úsilí o ženskou emancipaci, na sobotu 10. března 2018 jsme připravili následující program k MDŽ.

  • Seminář sebeobrany pro ženy
  • Společná veganská večeře
  • Promítání filmu s feministickou tématikou
  • Afterparty s DJkami

International Women’s Day 2018: The holiday of fight for women rights!

Last year we celebrated 100 years anniversary day since women in Petrograd went on strike and demonstrated for “Bread and Peace” demanding the end of World War I, end to food shortages and end of tzarism. In March 2018 it will pass 110 years from mass protests of women for their political and economical rights. In 1908 American female dressmakers went on strike for shorter working hours, equalization of wages and for the right to vote. In those days several thousands of them demonstrate on the streets. Two years later, in 1910, International Woman’s Conference establish 8th March as International Woman’s Day.

Although women here don’t have to demonstrate for bread and right to vote in present days but they still don’t have equal position to the one that men have. According to Eurostat, income difference between Czech men and women is the second biggest in EU, almost 23 %. Women still have to play gender roles dependent on cultural customs as “inherent” housewives and caretakers while men are regarded as breadwinners. That is the reason why Czech women spend on average 22 hours of their time and men only 7 hours on unpaid housework per week.

Many women after maternity leave can’t get back into their earlier job and they are more in danger of unemployment. That’s just women who often make unqualified work based on precarious contracts and who are more subjected to the minimum wage. Despite the fact that women are on average more educated than men they have less opportunities to hold positions on the basis of their skills and qualification. They have lower wages on the same positions with men. For example, starting female teachers have on average 2 000 CZK lower wages than beginning male teachers. Women also have 18 % lower retirements. Poverty threatens 8 % of men but 11 % of women and with them 15 % of children.

According to the research of European Union Agency for Fundamental Rights, every third girl or woman went through physical, sexual or psychological violence. We also know that the absolute majority (95 %) of victims of home violence are women. Moreover when partners have equal income there is fewer violence in partnership and woman has more equal position.

Women equalization will not become true only through balance of income, which is even still resisted by the capital. It is necessary to change the view of gender roles and also change the women position in society. They need to have equal opportunities with men in employment, politics, family and in public life itself.

Fight for women rights is inseparebly connected with anticapitalist ideas and with the fight for workers rights. In present days it is women workers, postwoman, nurses, social workers, female teachers, cashiers in supermarkets or women workers in modern sweatshops who is socially overshadowed and whose voice is not heard. We would like to rise this voice.

Therefore we commemorate International Women’s Day. Women fighters for women rights can’t be forgotten! At the same time we refer to the fact that women still don’t have equal position in society. Increasing information about sexual violence against women in film and music industry which is based on power positions of these bullies are only one example.

It’s obvious that fight for women rights is not finished by liberal phrases about democracy. Majority of women doesn’t have the privilege to act on position of top managers or supreme politicians. They are more closer to their men colleagues. Women emancipation is the interest of the majority of the population, not only women but men too. Only altogether as equal members of society we can defeat oppresive tendencies of capitalism as a system which resuscitate these tendencies again and again.

Long live International Women’s Day – the holiday of fight for women rights!

Because of it we would like to contribute actively to the efforts for women emancipation we prepared following programme for IWD on Saturday 10th March 2018.

  • Lesson of self-defense for women
  • Common vegan dinner
  • Film with feminist topic
  • Party with DJanes