Liberecká Střelnice chátrá

Empírová budova bývalé restaurace Střelnice, kde se v minulosti dělala dělnická setkání, dlouhodobě chátrá. Jakou historii má tato kulturní památka a co ji čeká v budoucnu?

V liberecké ulici U Krematoria se nachází okázalá stavba z 19. století. V roce 1831 zde Střelecký spolek otevřel moderní střelnici, která nahradila tu původní z roku 1781 umístěnou v Myslivecké ulici. Místo vyhrazené pro střelbu navazovalo přímo na budovu ve stylu empírového sídla, které poskytovalo potřebné zázemí včetně restaurace, kde probíhaly společenské akce.

„Reprezentativní klasicistní objekt střelnice byl postavený v roce 1831. Sál a restaurace byly v roce 1837 rozšířeny o krytou verandu. Poslední jednotná úprava proběhla pod dozorem stavitele Adolfa Bürgera na sklonku 19. století.“

Ačkoli je dnes tato honosná stavba tak trochu zastrčená, v minulosti sloužila jako oblíbené místo zábavy. V časech rozvíjejícího se dělnického hnutí se zde konaly dělnické schůze. Dělníci se na Střelnici scházeli především v době prosincové generální stávky v roce 1920.

Tato stávka reagovala na policejní obsazení pražského Lidového domu, který byl využíván marxistickým křídlem sociální demokracie. Generální stávka požadovala demisi úřednické vlády, zvýšení mezd nebo vznik dělnických rad k řízení podniků. Proti demonstrantům na několika místech (např. Kladensko, Mostecko nebo Hodonínsko) zasahovali četníci a vojáci, kteří velké množství protestujících zranili a řadu z nich zabili. Zatčeno bylo asi 3 000 lidí.

Na liberecké Střelnici se později pokračovalo v zábavách v podobě bálů a tanečních kurzů i tzv. odpoledních čajů pro střední a pokročilé. Praxi zde vykonávali učňové podniku Restaurace. Rozkradení veřejného majetku v podobě privatizace ale přineslo neblahé změny. Z výstavní restaurace se stala herna, ke které přibyl bowling. Když podnikatelským dobrodruhům jejich projekt zkrachoval, budova začala chátrat. Jestliže v minulosti restaurace přežila dvě století, v nových soukromovlastnických vztazích vydržela jen několik let.

K zahájení rekonstrukce nedošlo a objekt tak nadále chátrá. Ze strany Magistrátu města Liberec by bylo na místě uložit vlastníkovi alespoň nařízení zabezpečovacích prací.

Petr Freiwillig (NPÚ)

Petr Freiwillig, vedoucí libereckého oddělení specialistů z odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu k věci poznamenává: „Před několika lety byla zpracována a orgány státní památkové péče odsouhlasena projektová dokumentace na celkovou obnovu objektu. Bohužel, k zahájení rekonstrukce nedošlo a objekt tak nadále chátrá. Ze strany Magistrátu města Liberec by bylo na místě uložit vlastníkovi alespoň nařízení zabezpečovacích prací.“

Jde o jeden z mnoha příkladů, jak soukromý sektor nakládá s majetkem, který by měl sloužit veřejnosti. Za každou cenu vytěží, někdy i za pomoci státních nebo evropských dotací, co se dá. Když objekt dostatečně nevynáší, nebo s ním už jsou jiné záměry, nechá se zchátrat a vytvoří se alibi pro jeho zbourání nebo jiné nevratné úpravy.

Motivace majitele k takovému kroku se nabízí sama – v Liberci je nyní nedostatek bytů, novostavby se prodávají kolem 4-5 mil. Kč. Jedná se o pozemek, kde bude novým územním plánem připuštěna zástavba až třípodlažním objektem, ziskovost takového projektu se tak počítá na desítky milionů. Veřejná správa i veřejnost by ovšem měla vůči majiteli nemovitosti vystoupit jednoznačně – objekt nakupoval jako kulturní památku, k čemuž se váže povinnost se o ní postarat. Nikoliv jí zbořit a na prázdném pozemku generovat lukrativní zisky.

Ačkoli se před více než třemi lety majitel chvástal, jak budovu včetně příjezdové cesty opraví, vytvoří upravený komplex se zahradami a pozvedne tuto zanedbanou oblast v centru města, na Střelnici se propadla střecha a celý objekt nadále chátrá. Na opravy měla desítkami milionů přispět Evropská unie, ani to však nezabránilo ruinování budovy, zanesené v seznamu nemovitých kulturních památek. Co bude dál s objektem, kde se v minulosti scházeli bojovníci za práva pracujících, tak stále zůstává ve hvězdách.