Svět ve válce: Hlavní téma odborů – odborářská konference Stop the War 2023

21. ledna 2023 se v Londýně uskuteční odborářská konference proti škrtům ve veřejné oblasti a za zastavení války. Zveřejňujeme tuto odborářskou výzvu jako inspiraci pro české odbory, které by měly svolat podobnou konferenci konfrontující stejné hrozby pro zdejší pracující – asociální politika pravicové vlády a rivalita imperialistických velmocí směřující ke světovému jadernému konfliktu.


Žijeme ve stále nebezpečnějším světě. Válka na Ukrajině je pro tamní lidi pohromou a v podstatě staví dvě velké jaderné mocnosti proti sobě. Tato situace by se mohla kdykoli vyhrotit a už teď způsobuje hospodářský chaos. Mezitím Spojené státy s plnou podporou britské vlády a ostatních spojenců z NATO zesilují tlak na Čínu.

To vše způsobuje napětí po celém světě. Uprostřed těch nejhorších útoků na životní úroveň od 30. let 20. století chtějí, abychom zaplatili za tento nový militarismus. Toryové[1] uvažují o zvýšení výdajů na obranu na 3 % HDP – značně nad evropský průměr.

Svolali jsme tuto konferenci, protože se domníváme, že pokaždé to jsou pracující, kdo je první obětí války, a že rekordní částky vydávané na zbraně a armádu by měly být přesměrovány do veřejných služeb, do národní zdravotní služby, sociální péče a našich rozpadajících se škol. Myslíme si, že slogan „škrtnout válku, ne sociální příspěvky“ by měl být přijat celým odborovým hnutím.

Konference je otevřená všem odborářům. Vyzýváme vás, abyste se na ni přihlásili, ale také abyste tyto informace šířili ve svých základních organizacích a odborových radách.

Vzor rezoluce je ke stažení zde, leták na konferenci zde.

Rezoluce s podporou konference „Svět ve válce: Hlavní téma odborů“ 21. ledna 2023

Tato základní organizace poznamenává:

1) Podle Global Campaign on Military Spending se odhaduje, že v Británii dojde k navýšení vojenského rozpočtu o 5,7 miliard liber (12,4 %). To z Británie učiní zemi s největšími vojenskými výdaji ze všech významných ekonomik v době, kdy nám říkají, že je potřeba přijmout škrty v sociálním zabezpečení, mzdách a základních službách.

2) Náš vojenský rozpočet se utrácí hlavně za katastrofální zahraniční války posledních několika dekád, zahrnující ty v Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi a Jemenu. Britská podpora pro eskalaci NATO na Ukrajině prodlužuje tuto válku a ohrožuje konfliktem mezi velmocemi vyzbrojenými jadernými zbraněmi.

3) Stop the War Coalition svolala odborářskou konferenci „Svět ve válce: Hlavní téma odborů“ na sobotu 21. ledna v Londýně k diskusi tohoto tématu.

Tato základní organizace věří, že:

1) Válka a mír jsou tématy odborů.

2) Zahraniční války Británie nepřináší zdejším obyčejným lidem užitek a jsou katastrofální pro lidi v zemích, které jsme napadli.

3) Investice do zbraní vytváří méně pracovních míst než ve všech ostatních částech ekonomiky. Přestože chápeme, že odbory budou chtít chránit stávající pracovní místa, ať už jsou kdekoli, potřebujeme investiční programy k vytváření pracovních míst (včetně kvalifikovaných zaměstnání ve výrobě) v dalších sektorech.

4) Zejména v době, kdy miliony lidí zoufale potřebují podporu, by vláda měla preferovat veřejné zdravotnictví a sociální příspěvky před vedením války.

Tato základní organizace se rozhodla:

1) Podpořit výzvu ke konferenci.

2) Poslat delegaci na konferenci.

3) Propagovat to mezi všemi svými členy.


Z anglického originálu The World at War: A Trade Union Issue – Stop the War TU Conference 2023 zveřejněného na webu Stop the War Coalition přeložil kolektiv Libereds.

Poznámky

[1] Toryové – původně britská politická strana vyjadřující zájmy pozemkové aristokracie a vysokého duchovenstva, ze které se vyvinula dnešní Konzervativní strana. „Toryové platili až do roku 1846 za strážce tradic staré Anglie. Neblahý rok 1846 se zrušením obilních zákonů a zoufalý nářek, který nad jejich zrušením toryové spustili, ukázaly, že to jediné, čeho se toryové horlivě zastávají, je pozemková renta, a prozradily zároveň tajemství, proč toryové tak lnou k politickým a náboženským institucím staré Anglie. Tyto instituce jsou totiž jedinečný prostředek, s jehož pomocí velké pozemkové vlastnictví — pozemková aristokracie — dosud ovládalo Anglii a s jehož pomocí se snaží udržet si svou vládu i nadále. A tak je vidět, že toryové jsou konec konců právě takoví buržoové jako ti ostatní, neboť který buržoa nechrání svůj vlastní měšec? Liší se od ostatních buržoů asi tak, jako se liší pozemková renta od obchodního a průmyslového zisku.“ (Karl Marx, Volby v Anglii. — Toryové a whigové, New York Daily Tribune, 1852)