Všichni jsme Antifa

Na konci května vynesl Vrchní zemský soud v Drážďanech rozsudky několika let vězení pro Linu a další tři německé antifašisty v politickém procesu známém jako Antifa Ost. Proces je součástí postupu třídní justice v době prohlubující se krize projevující se válkou, inflací a masivně rostoucími životními náklady. Na povrch vyplouvají rozpory mezi vlastníky výrobních prostředků na jedné straně a námezdními pracujícími a utlačovanými na druhé. Německý stát reaguje zesílenou represí proti každému, kdo dělá něco proti panujícím nepřijatelným poměrům. Už od 19. století k tomu používá univerzální zbraň k pronásledování levicových hnutí v podobě nechvalně známého § 129. Zveřejňujeme překlad prohlášení vyjadřující mezinárodní solidaritu s antifašisty a bránící emancipační myšlenky, kvůli kterým jsou souzeni kapitalistickým státem.


Všichni jsme Antifa – Vyjádření solidarity s pronásledovanými soudruhy a soudružkami ve východním Německu i všude jinde

V posledních letech je v Německu na vzestupu fašistická pravice: ať už v parlamentu, na ulicích nebo v noci útočící na domy pro uprchlíky. Tady je úloha německého státu a jeho politiky jasná: podporuje, financuje a vítá násilí ze strany pravice. Dokazuje to nekonečná řada skandálů – počínaje únikem osobních údajů antifašistů, přes neonacisty v policii a ozbrojených složkách, až po teroristické skupiny, jako je Národně-socialistické podzemí (NSU), které bylo schopné v průběhu několika let nerušeně zabít deset lidí, což by bez krytí státem nešlo.

Zejména v Sasku, kde je neofašistická strana AfD nejsilnější politickou silou a kde v posledních letech opakovaně dochází k velkým neonacistickým akcím, je situace ještě nebezpečnější. Tady je alarmující, že všem lidem, kteří se této hrozbě postaví, hrozí potenciální trestní stíhání. Proto saské ministerstvo vnitra přišlo s něčím mimořádným: s vytvořením „Soko LinX“ – speciální policejní komise, jejímž cílem je posvítit si na antifašistickou scénu a vláčet antifašisty a antiautoritáře po lavicích obžalovaných.

Naše soudružka Lina je od listopadu 2020 ve vyšetřovací vazbě v rámci vyšetřování řízeného Spolkovým státním zastupitelstvím (nejvyšším německým státním zastupitelstvím). V prvním procesu je spolu s dalšími třemi Antifas obžalována u Vrchního zemského soudu v Drážďanech. Současně probíhá kampaň neonacistů a médií, jejímž cílem je jejich předběžné odsouzení. Pro některá média není žádné srovnání příliš děsivé: Lina je srovnávána s nacistickou teroristkou Beate Zschäpe z NSU, zároveň prostřednictvím fašistických časopisů dochází k únikům z interních soudních spisů včetně fotografií. Lze předpokládat, že německý stát udělá vše pro to, aby naše soudruhy a soudružky odsoudil k dlouhým trestům vězení.

Teroristické paragrafy – nejen německá specialita

Paragraf 129, tedy „vytvoření zločinecké organizace“, se v Německu používá především proti pokrokovým strukturám již od jeho zavedení v 19. století. V průběhu let byl opakovaně rozšiřován a podle § 129a bylo trestné i členství v teroristické organizaci nebo její podpora. Zvláště v 70. letech 20. století byl používán téměř výhradně proti skupinám zapojeným do ozbrojeného boje a za podporu těchto skupin byly zatčeny a obviněny stovky osob.

V roce 2017 byl tento paragraf pod tlakem Evropské unie opět změněn, aby se účinněji zaměřil na organizovaný zločin motivovaný finančním nebo jiným majetkovým prospěchem. Výsledkem však byla téměř výhradně řízení proti politickým strukturám nebo takovým, které vykonstruoval stát. Použití tohoto paragrafu je tedy v Německu zaměřeno na politicky motivované činy. Proces s Antifa Ost je příkladem toho, jak snadno lze z něčeho, co je provedeno kolektivně, udělat organizaci a podle toho ji obvinit. Politická motivace, údajně jednotný modus operandi a vzájemná znalost jednotlivců stačí k tomu, aby čelili několika letům vězení.

Podobné zákony jako německý § 129 byly přijaty v mnoha evropských zemích i mimo ně: v Řecku v současné době čelí vyšetřování lidé, kteří údajně spáchali několik trestných činů jako organizace a podepsali se stejným názvem, heslem „přátelé a soudruzi“. Jedná se o heslo, které se v hnutí často používá. V Itálii a ve Španělsku probíhají již několik let policejní operace a různí lidé byli zatčeni nebo umístěni do domácího vězení, protože se znají, žijí ve stejném squatu nebo šířili texty sympatizující s přímou akcí, a to vše podle trestního zákona podobného § 129.

Existuje mnoho příkladů represí proti soudruhům a soudružkám po celém světě obviněným z členství v takových organizacích. Tato obvinění neslouží jen německým úřadům k rozšiřování jejich represí, ale jsou také součástí mezinárodního propojení úředních orgánů. Rozšířené pravomoci umožňují stíhání dotyčných přes hranice států, porovnávání údajů v databázích a vstup do různých mezinárodních informačních systémů.

Emancipační myšlenky jsou trestány

Nejen v Německu se zpřísňují zákony, zejména od 11. září, v boji proti dalším protistátním hnutím. Prostředky, které se k tomuto účelu používají, jsou uplatňovány proti všem, kdo jsou trnem v oku vládcům, a proti všem, kdo zpochybňují monopol států na používání moci. Důsledná antifašistická, antikapitalistická a antiautoritářská sebeorganizace je pronásledována všemi dostupnými prostředky a přísně trestána. K represím nedochází kvůli akcím, ale kvůli nebezpečí vycházejícímu z emancipačních myšlenek. Ti, kteří jsou napadáni, zpochybňují systém a předložili řešení a perspektivy, které nejsou slučitelné s kapitalistickým systémem.

Právě tyto myšlenky je třeba kolektivně bránit. Když se úřady propojují, rozšiřují své systémy, vyměňují si své úvahy a pronásledují nás na mezinárodní úrovni, je třeba se jim postavit mezinárodní solidaritou. Cílem represe je izolace a rozdělení. Solidarita s těmi, kdo jsou postiženi represemi, a politická obrana těchto myšlenek a perspektiv jsou odpovědí na útoky na nás všechny. Nenecháme se zastrašit, ale budeme společně stát za našimi soudruhy a soudružkami po celém světě. Demonstracemi, shromážděními, plakáty, dopisy vězňům a mnohým dalším projevujeme solidaritu se všemi, kteří jsou vystaveni státní represi.

Svobodu pro Linu a solidaritu se všemi, kteří jsou postiženi represemi!

Chcete podepsat toto prohlášení?

Napište e-mail na adresu: info[at]soli-antifa-ost.org


Z anglického originálu We are all Antifa zveřejněného na webu Soli Antifa Ost přeložil kolektiv Libereds.